576 434 192

Żarówki i widoczność, czyli przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również wygoda

Żarówki i widoczność, czyli przede wszystkim bezpieczeństwo, ale również wygoda


Jaśniej, ale czy bezpieczniej?

Mimo że dzień jest coraz dłuższy, a po zmroku jeździmy wiosną coraz krócej, nie należy zapominać o dobrej widoczności, a co za tym idzie - pełnym bezpieczeństwem na drogach.

Obecnie zróżnicowanie żarówek samochodowych jest olbrzymie. Pojawiają się kolejne innowacje, mające poprawić funkcjonalność, ograniczyć koszty, zwiększyć bezpieczeństwo na drodze, bądź po prostu zapewnić prowadzącemu pojazd większy komfort jazdy. Światła mają, oczywiście oprócz zapewnienia widoczności drogi, ograniczać zmęczenie wzroku, a także zmniejszać koszty, jakie wiążą się z ich użytkowaniem w pojeździe.  

Żarówki jednak mają różne kształty, różne wymiary, a także wiele rodzajów, niepasujących do aut, w których producent zastosował inny rodzaj żarówek, w związku z czym ich obsługa, bądź wymiana może być problemowa. Niemalże każda marka (a już na pewno każdy koncern, pod nazwą którego marki wspólnie opracowują kolejne koncepty aut) posiada inny rodzaj żarówki zastosowany w reflektorach wyprodukowanego pojazdu, nie mówiąc już o sposobie umieszczenia jej, a także sposobie ewentualnej wymiany tego podzespołu.

Ile samochodów, tyle rodzajów i sposobów

Podobnie jak płyny eksploatacyjne, żarówki również należy regularnie wymieniać. Wymianę żarówek halogenowych zaleca się wykonywać raz do roku. W przypadku lamp wyładowczych czas ten wydłuża się do 2 lat. Jeżeli chodzi o lampy typu LED, to zalecany czas wymiany sięga 10 lat. Nie jest więc to część, która przetrwa całe samochodowe "życie".

Również sposób wymiany pozostaje sprawą otwartą. W większości samochodów wystarczy otworzyć maskę i dostać się do reflektora samochodu "od wewnątrz". Są jednak modele, w przypadku których wymiana oświetlenia samochodu wymaga...odchylenia nadkola, bądź zdemontowania...pasa przedniego.

 Oczywiście, oprócz kosztów wymiany podzespołów, ponosimy także opłatę za robociznę. W ostatnich dwóch przypadkach taka operacja może stać się wyjątkowo brutalna dla naszego portfela.

Nie tylko bezpieczeństwo

Światła w samochodzie to nie tylko kwestia bezpieczeństwa, ale także wygody. Przykładem są ksenony oraz biksenony. Ksenony oferują kierowcy jedynie obsługę świateł mijania, z kolei biksenony umożliwiają prowadzącemu samochód możliwość oświecenia świateł drogowych. Również drugi z wymienionych rodzajów żarówek ma swoje rodzaje, bowiem biksenony są w wersji cyfrowej oraz analogowej. Z reguły to ta pierwsza cieszy się większą popularnością, mimo wyższej ceny.

Korzystanie ze świateł oczywiście zwiększa zużycie paliwa, przy czym cyfrowy wariant biksenonów zużywa o wiele mniej benzyny, bądź oleju napędowego niż jego analogowy odpowiednik. Jak widać, jest to kwestia wygody oraz komfortu zarówno podczas jazdy, jak i dla naszej skarbonki czy portfela. Jest to jednak tylko kwestia wygody oraz ewentualnych oszczędności, nie możemy natomiast zapomnieć, że sprawą pierwszorzędną jest odpowiednia widoczność, która jest niezbędna do bezpiecznej jazdy i spokojnego dojazdu do każdego celu podróży.

 

Nie ryzykuj i sprawdź ofertę sprawdzonej firmy: https://www.amjoil.pl/#