https://www.high-endrolex.com/8
Współczesny język polski cechuje się sporą liczbą słów, które są zapożyczeniami z innych języków, głównie germańskich i słowiańskich. Nie inaczej jest ze słowami motor oraz motocykl. Powszechnie przyjęło się u nas mówić, w zależności od regionu, na pojazdy dwukołowe motor bądź motocykl. Wyjaśnijmy może pierw genezę tych dwóch słów.
Geneza słowa motor.
Słowo motor w kontekście pojazdu dwuśladowego zostało zapożyczone z niemieckiego „motorrad”, które tłumaczone jest na polski jako motocykl. Niewątpliwie okupacja pruska oraz hitlerowska zachodnich ziem polskich przyczyniła się do spopularyzowania tego słowa w mowie potocznej. Warto tutaj zaznaczyć, że pierwotnie słowo motor było określeniem wyłącznie na mechanizm przetwarzający energię elektryczną bądź cieplną na energię mechaniczną, a więc najzwyczajniej w świecie chodzi o silnik.
Geneza motocykla.
Wyraz motocykl wywodzi się od francuskiego „motocyclette”. Słowo te zostało wymyślone przez braci Werner w 1897 roku jako określenie na pierwszy jednoślad z silnikiem. W języku polskim pierwsze wzmianki o tym wyrazie pojawiły się na początku lat 20. XX wieku.
A więc które słowo jest poprawne?
W dzisiejszych czasach słowo motor utrwaliło się tak bardzo w mowie potocznej, że nikt nie ma wątpliwości, że mówcy chodzi o pojazd dwukołowy. Jednakże z racji tego, iż wyraz ten według słownika ma zupełnie inne znaczenie, w tekstach pisanych jedyną poprawną formą w tym wypadku jest słowo motocykl. Dodatkowo sam język polski podpowiada nam, jakie określenie jest bardziej poprawne – w końcu na kierowcę jednośladu mówimy motocyklista, a nie „motorzysta”. Mamy nadzieję, iż artykuł ten wyjaśnił wam różnicę między tymi dwoma wyrazami. Pamiętajcie, że w mowie potocznej obydwa określenia są uznawane za prawidłowe!
Niezależnie od tego, czy jeździsz na motorze, czy motocyklu, zachęcamy do przejrzenia naszej oferty dla pojazdów jednośladowych: https://www.amjoil.pl/