Bardzo często na początku zimy pojawiają się zapytania o rdzewiejące tarcze hamulcowe. Znaczna część kierowców zastanawia się, dlaczego to zjawisko występuje na dość nowych – czasami nawet kilku miesięcznych tarczach. Pojawianie się rdzy można uznać za coś naturalnego w naszej szerokości geograficznej. Taka sytuacja wcale nie oznacza, że zostaliśmy oszukani przez sprzedawców.
Większość tarcz jest wykonanych z żeliwa lub stali. Oba te materiały mają domieszkę żelaza, które łatwo wchodzi w reakcję ze składnikami atmosfery. Żelazo zawarte w stali i żeliwie reaguje z tlenem i wodą, tworząc charakterystyczny, rudobrązowy związek, czyli rdzę. Wysoka wilgotność w okresie zimowym sprzyja temu, że rdza powstaje na tarczach hamulcowych. Jest to naturalne zjawisko.
Usuwanie rdzy z tarcz hamulcowych nie jest tak skomplikowane jak mogło by się wydawać. Najprościej jest użyć specjalnego odrdzewiacza: https://www.amjoil.pl/towar/view/1366/k2-07-odrdzewiacz-smar-preparat-multifunkcyjny-z-aplikatorem-500ml. Dzięki swoim właściwościom doskonale usuwa rdzę i chroni przed jej powstawaniem w przyszłości. Jak wiadomo lepiej zapobiegać niż leczyć. Ten środek zastosowany odpowiednio szybko uchroni nasze tarcze przed potencjalnymi problemami z tarczami w przyszłości. Dopóki korozja nie przejdzie w stan głęboki, tarcze hamulcowe nie są zagrożone. Trzeba jednak zawsze reagować zanim do takiej korozji dojdzie. Niestety w naszym klimacie jest to tylko kwestią czasu.