576 434 192

Terminy przydatności olejów

Terminy przydatności olejów

Chcąc odpowiednio dbać o nasz samochód, warto prócz systematycznych przeglądów zadbać także o systematyczną wymianę wszelkich płynów.


   Najważniejszym z nich, jest oczywiście olej silnikowy, który odpowiedzialny jest za poprawną pracę silnika i jego ochronę podczas jazdy, jak i podczas postoju zwłaszcza w wysokich i niskich temperaturach. Wymiany oleju silnikowego można dokonać na dwa sposoby. Pierwszym jest oczywiście wymiana w dobrym serwisie lub warsztacie, w którym to mechanik dokładnie wie jakiego oleju użyć oraz ile jest go potrzebnego. Drugim ze sposobów, znacznie trudniejszym, jest samodzielne dokonanie wymiany płynu silnikowego.

    Decydując się na wymianę oleju silnikowego własnoręcznie musimy posiadać podstawową wiedzę o pojemności naszego silnika, misy oraz tego, jaki olej jest najlepszy do naszego typu silnika. Te informacje uzyskać możemy od mechanika, ale także z opakowania konkretnego oleju. Co do wielkości misy istnieją standardy odnoszące się do silników 4 i 6 cylindrowych, które znaleźć możemy bez problemu w sieci. Gdy już posiadamy konkretne informacje możemy zabrać się za wymianę oleju. Olej wymieniony, ale w baniaku zostało nam jeszcze oleju silnikowego. Co z nim?

   Jeśli kupiliśmy dwa opakowania i jedno z nich nadal jest fabrycznie zapakowane to możemy je przechowywać nawet do 5 lat! Wyjątkiem są te, które według informacji od producent powinny być przechowywane w inny terminie. Oleje, które zakupiliśmy w metalowych opakowaniach szybciej wchodzą w reakcje, dlatego też ich termin przydatności jest znacznie krótszy niż tych w plastikowych opakowaniach. Oczywiście, aby mnie straciły one swoich wartości należy je przechowywać z dala od promieni słonecznych i w miejscach, w których temperatura jest stała i zazwyczaj niezmienna – np. garaże czy piwnice.

   W przypadku, gdy wlaliśmy olej w odpowiednie miejsce, a pozostała nam jeszcze reszta w baniaku możemy ją zachować, jednak z zachowaniem odpowiednich warunków podobnych jak te, które należy utrzymywać w przypadku fabrycznie zamkniętych olejów. Jedyną w zasadzie różnicą jest termin przydatności. Olej już wcześniej otwarty utlenia się delikatnie i jego przydatność skraca się do 2 lat. Jest to oczywiście umowna data, jednak z pewnością jej przekroczenie nie jest zalecane.