576 434 192

ABC drogowe, czyli co robić, gdy zapali się czerwona kontrolka?

ABC drogowe, czyli co robić, gdy zapali się czerwona kontrolka?


Zapalenie się kontrolki w samochodzie nie musi oznaczać poważnej usterki. Niekiedy jednak to znak, że dalsza jazda samochodem może okazać się niebezpieczna. Największym zmartwieniem dla kierowców jest zapalenie się czerwonej kontrolki na desce rozdzielczej. Co ona oznacza i jak powinniśmy postąpić w takiej sytuacji?

W każdym samochodzie możemy wyróżnić trzy rodzaje kontrolek, które mogą nam się wyświetlić:

  • Zielona (informacyjna)
  • Pomarańczowa / Żółta (informacyjno-ostrzegawcza)
  • Czerwona (ostrzegawcza)

W przypadku kontrolek zielonych (jak sam kolor wskazuje) nie ma obaw do paniki. Informują nas one o tym, że samochód jest sprawny oraz o tym, co aktualnie jest włączone w samochodzie, np. światła, tempomat, ogranicznik prędkości bądź system wspomagania.

Żółte lub pomarańczowe kontrolki informują i ostrzegają jednocześnie. Najczęściej taką kontrolkę widzimy, kiedy zwyczajnie brakuje nam paliwa lub włącza się system ABS. Zwykle nie ma powodu do obaw, jednak w niektórych przypadkach może ona informować o awarii któregoś z systemów lub czegoś poważniejszego, jak np. skrzyni biegów.

Czerwona kontrolka budząca największy niepokój każdego kierowcy to już nie przelewki. Najczęściej oznaczają one bezwzględny nakaz zatrzymania się, ale nie zawsze. Widzimy ją każdego dnia podczas uruchamiania samochodu, kiedy mamy zaciśnięty hamulec ręczny (czerwona kontrolka z wykrzyknikiem). Poza tą sytuacją zwykle nie oznaczają one niczego pozytywnego. W teorii przy zapaleniu się czerwonej kontrolki podczas jazdy powinniśmy się zatrzymać, jednak w rzeczywistości wielu kierowców udaje się do najbliższego serwisu bądź stacji benzynowej. Jeżeli takie miejsce nie jest bardzo oddalone od naszej lokalizacji, można z tej opcji skorzystać. Jeśli jednak do najbliższej stacji jest daleko, najlepiej jest się zatrzymać.

Wyróżniamy 6 głównych czerwonych kontrolek:

  • Z wykrzyknikiem – może oznaczać wyżej wspomniany zaciągnięty hamulec ręczny, ale również awarię układu hamulcowego
  • ABS – oznacza awarię systemu ABS
  • „Lampa Alladyna” – czyli kontrolka oleju, która informuje o zbyt niskim poziomie oleju
  • Akumulator – informuje nas o zbyt niskim naładowaniu baterii w naszym samochodzie
  • Wskaźnik temperatury płynu chłodniczego – oznacza wysoką temperaturę płynu chłodniczego
  • Kontrolka przedstawiająca pasażera przypiętego pasem bezpieczeństwa – informuje o uszkodzeniu poduszki powietrznej

W przypadku których kontrolek należy bezzwłocznie zatrzymać pojazd?

Zawsze w sytuacji, kiedy zapali się „Lampa Alladyna” oraz ikonka akumulatora. Tylko co należy zrobić dalej? Najlepiej jest skontaktować się z serwisem lub mechanikiem, opisać zaistniałą sytuację i dowiedzieć się, co powinniśmy zrobić. Każda usterka jest inna, mniej lub bardziej poważna. Niekiedy zdarza się, że zapalona kontrolka to zwykły błąd, bo nie odczuwamy żadnych niepokojących objawów związanych z pojazdem. Jednak czerwona kontrolka to zwykle nie kwestia drobnostki, a raczej poważnej usterki, którą powinniśmy niezwłocznie rozwiązać.

Wyżej wymienione czerwone kontrolki, to tylko wybrane, najczęściej pojawiąjące się na desce rozdzielczej. W zależności od modelu auta i jego rocznika może być ich więcej lub mniej.