576 434 192

Układ hamulcowy – jak o niego zadbać?

Układ hamulcowy – jak o niego zadbać?

Samochód jest maszyną, jednak podobnie jak człowiek charakteryzuje się tym...


...że zaniedbany podupada na zdrowiu i jakości, mogąc tym samym zagrażać zdrowiu i życiu nie tylko swojemu, ale także innych. Jednym z ważniejszych układów w całej konstrukcji, jaką jest samochód, jest układ hamulcowy odpowiedzialny za hamowanie coraz szybszych maszyn.

   Układy hamulcowe mogą się od siebie znacząco lub nieznacząco różnić. Wyróżnia się hamulce bębnowe i tarczowe i choć obie opcje są sprawdzone, to postęp technologiczny sprawia, że hamulce tarczowe wypierają bębnowe. Niezależnie od tego, który z hamulców posiada Twój samochód to zasada działania oraz cel ich zastosowania jest identyczny – układ hamulcowy ma spowalniać, zatrzymywać samochód poprzez wytworzenie odpowiedniej siły tarcia.

   Chcąc posiadać jak największą gwarancję bezpieczeństwa, warto wiedzieć z jakich elementów składają się układy hamulcowe:

  • klocki hamulcowe

  • tarcze hamulcowe przymocowane na stałe do piasty koła

  • zaciski hamulcowe

  • sieć obwodowa, w której krąży płyn hamulcowy

  • korektor rozkładu siły hamowania

  • pompa hamulcowa

  • pedał hamulca.

   W celu zachowania jak najdłuższej żywotności układów hamulcowych, musimy z pewnością sprawdzać ich stan, stosunkowo systematycznie, a już na pewno gdy czujemy różnice podczas hamowania. Wizyta w serwisie, to punkt pierwszy, gdzie sprawdzone zostaną klocki oraz zaciski – osoby znające się na swoim fachu, będą w stanie określić czy siła tarcia na dane komponenty układu hamulcowego w ostatnim czasie była tak duża, że należy je wymienić, czy też za problemy z hamowaniem odpowiedzialny jest np. brak płynu hamulcowego.

   Płyn hamulcowy to nieściśliwa higroskopijna ciecz, która krąży w w zamkniętej sieci obwodowej, a jej zadaniem jest napieranie na cylinderki zacisków w celu zwiększenia siły tarcia, a tym samym zmniejszenia prędkości samochodu, aż do całkowitego zatrzymania. Co ważne, płyn hamulcowy działa pod wpływem zwiększonego ciśnienia, dlatego jego brak może przyczynić się do poważnych uszkodzeń układu hamulcowego.

   Bezpieczeństwo na drodze to jedna z podstawowych zasad jazdy samochodem. Warto zatem pamiętać o systematycznej wymianie klocków hamulcowych, zacisków czy chociażby płynu hamulcowego lub innych elementów układu, tak aby nie stwarzać zagrożenia na drodze.