Przygotowanie formalne i bagażu
Na kilka dni przed podróżą należy upewnić się, czy posiadasz wszelkie niezbędne dokumenty, takie jak ważny przegląd techniczny czy opłacona polisa ubezpieczeniowa. Dodatkowo, jeśli przygotowujesz się do podróży zagranicznej należy zweryfikować obowiązujące w danym kraju zasady dotyczące nie tylko kwestii formalnych (winiety, możliwość przemieszczania się autem o konkretnym napędzie silnikowym w danym miejscu, odmienne zasady w ruchu drogowym), ale również zagłębić się w kulturę jazdy kierowców w danym miejscu (przykładowo w Grecji kierowcy bardzo rzadko używają kierunkowskazów, we Włoszech rzadziej zatrzymują się przed znakiem STOP). Sprawdzenie dokumentów na kilka dni przed planowanym wyjazdem da Ci możliwość ewentualnego dopełnienia formalności. Kolejnym bardzo ważnym czynnikiem jest umiejętne przygotowywanie bagażu. Samochód, w którym znajduje się nie tylko więcej pasażerów, ale również liczne bagaże zdecydowanie zwiększa swoją masę co skutkuje wydłużeniem drogi hamowania oraz mniejszą zdolnością do reagowania w sytuacjach kryzysowych. Pamiętaj, aby rozmieścić ciężar symetrycznie, a przygotowane bagaże odpowiednio zabezpieczyć, ponieważ w przypadku gwałtownego hamowania może okazać on się bardzo niebezpieczny. Trasa powinna być wcześniej starannie zaplanowana. Jeśli korzystasz z nawigacji w telefonie, pamiętaj, aby zawsze korzystać ze specjalnego uchwytu, który możesz zamontować na przedniej szybie samochodu. Nigdy nie pozostawiaj panelu nawigacji w miejscu, które uniemożliwi Ci obserwację drogi!
Przygotowanie techniczne
Daleka podróż wiąże się z dodatkowym obciążeniem dla Twojego auta oraz zużyciem większej ilości różnego rodzaju środków. Pamiętaj, aby przed wyruszeniem w trasę koniecznie sprawdzić poziom i rodzaj płynu hamulcowego, chłodniczego, wspomagania kierownicy, do spryskiwaczy oraz oleju silnikowego. Dzięki temu unikniesz przykrych sytuacji na drodze i ewentualnego stresu powiązanego z poszukiwaniem sklepu motoryzacyjnego podczas zaplanowanego urlopu. Konieczne jest również zweryfikowanie oświetlenia pojazdu oraz zaopatrzenie się w dodatkowy komplet żarówek, który będzie można wymienić w razie konieczności. Kolejną czynnością, o której nie powinieneś zapomnieć jest weryfikacja stanu i rodzaju ogumienia oraz sprawdzenie ciśnienia w oponach. Ten pakiet czynności należy zakończyć przygotowaniem obowiązkowego wyposażenia auta: pełna apteczka pierwszej pomocy, lewarek, narzędzia podręczne, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, a także zapasowe koło.
Podróż – najważniejsze zasady
Podczas samej podróży należy również pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Począwszy od stałego posiadania zapiętych pasów (nawet, jeśli podczas długiej podróży jest to niekomfortowe) i stosowania się do zasad bezpiecznej jazdy po odpowiedniej dbałości o kierowcę. Tym bardziej, jeśli podczas podróży w tej roli występuje tylko jedna osoba powinna być ona wypoczęta. Konieczne jest również wykonywanie kilkunastominutowych przerw co około 2-3 godziny.
Pamiętaj, aby doposażając auto przed daleką podróżą skorzystać ze środków najwyższej jakości. Bezpieczeństwo Twoje i Twoich bliskich zawsze jest najważniejsze!
Nie ryzykuj i sprawdź ofertę sprawdzonej firmy: https://www.amjoil.pl/#