Poduszki powietrzne wynaleziono niemal 70 lat temu, ale nie od razu trafiły do wyposażenia samochodów. Stało się to dopiero po 20 latach i od tamtej pory dokłada się wszelkich starań, aby ich działanie dawało jak najlepsze efekty w przypadku nieszczęśliwego wypadku.
Poduszki powietrzne przede wszystkim chronią przed uderzeniem w twarde części auta, co skutecznie ogranicza doznanie dodatkowych obrażeń, ale jak dokładnie działają?
W chwili poważnego zderzenia czujniki rozmieszczone w odpowiednich miejscach w aucie wysyłają sygnał, który dociera do generatora gazu, a to generuje aktywację poduszek i zostają one błyskawicznie napełnione. Huk, który towarzyszy całemu zajściu powstaje w wyniku rozerwania osłonek znajdujących na poduszkach. Cała operacja trwa niespełna sekundę, a jest to czas, który wielu uratował już życie. Pamiętaj, aby zawsze, kiedy wsiadasz za kółko sprawdzić stan poduszek powietrznych. Obecnie na całe szczęście materiały, które wykorzystuje się do tworzenia airbagów są na tyle wytrzymałe, że często cieszą się dłuższą żywotnością niż same auta.