576 434 192

Wszystko co musisz wiedzieć o filtrach w swoim samochodzie

Wszystko co musisz wiedzieć o filtrach w swoim samochodzie

W naszych samochodach którymi poruszamy się na co dzień współcześnie posiadamy kilka rodzajów filtrów. Spełniają one bardzo ważne zadanie i chronią silnik przed dostaniem się do niego niepożądanych ciał obcych, dlatego warto wiedzieć do czego służą poszczególne filtry i jak często trzeba dbać o ich przegląd i ewentualną wymianę.


Filtr powietrza służy do oczyszczania zasysanego przez silnik powietrza z kurzu i innych zanieczyszczeń. Są to tzw. „płuca samochodu”, które obecnie produkowane są oddzielnie dla każdego modelu samochodu i dobierane pod względem wielkości oraz kształtu. Do ich produkcji używa się materiałów o porowatej, włóknistej strukturze, dzięki czemu nie ulegają zawilgoceniu oraz mają odpowiednią przepustowość.

 

O wymianie filtra decyduje odpowiedni przebieg kilometrów oraz stosowanie filtrów wysokiej jakości. Jeżeli samochód używany jest w środowisku o zwiększonym zapyleniu wymiana filtra będzie częstsza. Podczas decyzji o wymianie filtra i jego zakupie powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na to, aby był on wyprodukowany przez renomowaną markę i posiadał wszystkie odpowiednie badania. Nieodpowiednio dobrany lub źle umocowany filtr może spowodować znaczny spadek osiągnięć silnika, skrócić jego żywotność lub doprowadzić do jego zniszczenia.

 

Kolejnym rodzajem filtra w Twoim samochodzie jest filtr oleju, który służy do oczyszczania paliwa z cząstek stałych oraz cząstek wody zawartych w paliwie. W silnikach benzynowych filtr ten wykonany jest z gęstej siatki metalowej na której oddzielana jest woda od paliwa. W silnikach olejowych stosuje się natomiast tzw. odwadniacze, które umieszczone są w dolnej części obudowy.

Podlegają one okresowej wymianie, a czas okresu wymiany określony jest przez producenta samochodu – zazwyczaj określony jest w przebiegu kilometrów. Stosowanie paliwa złej jakości może znacznie skrócić czas działania filtra oraz doprowadzić do uszkodzenia delikatnych elementów układu wtryskowego, co w konsekwencji może narazić nas na wysokie koszty.

 

Filtr oleju ma za zadanie usuwanie wszelkiego rodzaju opiłków i zanieczyszczeń, które powstają na skutek zużywania się elementów silnika współpracujących ze sobą. To właśnie od jakości zastosowanego filtra zależy poprawność działania układu smarowania, a nieodpowiednia filtracja oleju powoduje osadzanie się nagaru w silniku i znaczny wzrost zużycia silnika.

 

Filtry oleju dzielimy na dwa typy – przegrodowy, który filtruje olej podczas jego przepływu przez przegrodę wykonaną z materiału porowatego, który dzieli się na filtr powierzchniowy i objętościowy oraz filtr szczelinowy, który składa się z dużej ilości cienkich blaszek filtrujących poprzegradzanych przekładkami.



Ostatnim filtrem jest filtr kabinowy którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza przedostającego się z zewnątrz do wewnątrz pojazdu w celu jego przewietrzenia. Stosowane są one najczęściej w samochodach wyposażonych w klimatyzację, ale można je znaleźć także w pojazdach bez klimatyzacji które służą do oczyszczania powietrza ogrzewającego lub wentylującego przedział pasażerski.

W prawidłowym funkcjonowaniu naszego samochodu ważną rolę odgrywa każdy z tych filtrów dlatego dla prawidłowej pracy silnika oraz naszego własnego komfortu powinniśmy wymieniać je regularnie.