576 434 192

5 zimowych przykazań kierowcy, czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze zimą

5 zimowych przykazań kierowcy, czyli jak zachować bezpieczeństwo na drodze zimą

Zimą należy pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności podczas jazdy. Mróz, marznąca mżawka, gołoledź czy zaspy śnieżne sprawiają, że widoczność na drodze jest ograniczona, a nawierzchnia śliska. W takich warunkach bardzo łatwo o wypadek lub utratę panowania nad pojazdem.


Jak w związku z tym zadbać o swoje bezpieczeństwo i o jak najlepszą sprawność naszego samochodu? Przestrzegaj tych 5 przykazań, a ograniczysz ryzyko wynikające ze złych warunków pogodowych.


1. Przygotuj się wcześniej do zimowych miesięcy.
Zima co roku zaskakuje drogowców. Nie pozwól aby zaskoczyła także Ciebie. Wymień opony, sprawdź stan swojego akumulatora oraz kup wszystkie niezbędne zimowe akcesoria, takie jak zimowy płyn do spryskiwaczy, skrobaczkę do szyb, miotłę do zgarniania śniegu oraz odmrażacze do zamków i szyb, jeszcze zanim spadnie pierwszy śnieg.

2. Dostosuj prędkość do panujących na drodze warunków.
Śliska nawierzchnia utrudnia odpowiednie manewrowanie pojazdem, co może przyczynić się do wielu kolizji i wypadków. Pamiętaj więc, żeby nie tylko nie przekraczać dozwolonej prędkości, ale także dopasować ją do warunków panujących na drodze. Zimą lepiej spuścić nogę z gazu.
3. W przypadku poślizgu – nie panikuj.
Najczęstszą przyczyną wpadnięcia w poślizg, czyli utraty przyczepności co najmniej dwóch kół, jest nadmierna prędkość, stan ogumienia lub masa pojazdu. W sytuacji poślizgu najważniejsze jest, aby nie zareagować odruchowo gwałtownym wciśnięciem pedału hamulca. Najlepszym wyjściem z sytuacji jest delikatne przyhamowanie lub pozwolenie na samodzielną utratę prędkości pojazdu przy jednoczesnym trzymaniu kierownicy w tej samej pozycji.
4. Unikaj wysokich obrotów silnika.
Częstym błędem wielu kierowców zimą jest gwałtowne dodawanie gazu zaraz po uruchomieniu silnika. Przyczynia się to do skrócenia jego żywotności. Ważne, aby w przypadku bardzo niskich temperatur kilka minut po uruchomieniu pozwolić mu pracować na wolnych obrotach. Pozwoli to na rozgrzanie się płynów silnikowych, dzięki czemu nie dojdzie do tarcia i uszkodzenia jego wewnętrznych części.
5. Pamiętaj o dłuższej drodze hamowania.
Droga hamowania na lodzie może wynieść nawet 270 metrów. Pamiętaj, aby przed skrzyżowaniem rozpocząć proces hamowania wcześniej i delikatnie wcisnąć pedał hamulca. Zbyt gwałtowne hamowanie w połączeniu ze śliską nawierzchnią może mieć dramatyczne skutki.


Zimą bardzo duże znaczenie ma głównie nasz zdrowy rozsądek. Pamiętanie o zasadzie ograniczonego zaufania!