576 434 192

Działanie rozrządu

Działanie rozrządu

Wszystko o podstawie samochodu


Rozrząd to podstawowy system w naszym samochodzie. Zbudowany jest z zaworów oraz elementów sterowania, w silniku spalinowym. Jego działanie polega na napełnianiu mieszanką, cylindrów oraz usuwaniu gazów, powstałych podczas spalania. Tradycyjny układ rozrządu, w tłokowych silnikach, składa się zazwyczaj z dwóch lub czterech zaworów. Rzadziej ich ilość sięga trzech czy pięciu. Ich działanie jest ściśle uzależnione od ruchu wału korbowego.

Rodzaje rozrządów.

 

Każdy silnik, niezależnie od pojazdu, który napędza, wyposażony jest w układ rozrządu. W obecnych czasach produkowane są dwa rodzaje rozrządów. Te napędzane przez pasek oraz te posiadające klasyczny łańcuch. Toczyło się wiele sporów, o to, który z rozrządów jest lepszy. Bowiem te posiadające elastyczny pasek, mogą wiązać się z problemami a rozrządy posiadające łańcuch, zajmują o wiele mniej miejsca na froncie silnika. Żeby tego było mało, zajmujący mniej miejsca łańcuch, jest znacznie trudniejszy w wymianie. Podczas wymiany rozrządu z łańcuchem, konieczne jest wyciągnięcie całego silnika oraz rozebranie jego przodu. Co od strony klienta, wiąże się z czasochłonnością oraz wysokim kosztem.

Kontroluj przebieg samochodu.

 

Każdy rozrząd, niezależnie od rodzaju, posiada swoją trwałość. Dlaczego, tak ważna jest jego wymiana? Ponieważ, obecnie już prawie każdy silnik, to typ kolizyjny. Tłoki oraz zawory położone są bardzo blisko siebie, w momencie pęknięcia paska czy też łańcucha, otwarty zawór narażony jest na uderzenie. Skutkuję to pęknięciem tłoków, nagięciem zaworów a w punkcie kulminacyjnym, zniszczeniem silnika. Nie zatraćmy się w przekonaniu, że silnik bezkolizyjny, uchroni nas przed zniszczeniem. Każdy z producentów, posiada swój własny zakres, wymiany rozrządu. Jego granica zaczyna się już od 70 tysięcy kilometrów, jak w przypadku Fiatów. Standardowa wartość, dla większości samochodów, to około 100-120tys, lecz zdarza się, że producenci naciągają tą granicę, aż do 150 tys.