Dlaczego oświetlenie jest tak ważne? Jakie żarówki będą najlepsze?
Komfortową jazdę oraz skuteczną obserwację podczas jazdy samochodem, zapewniają nam światła samochodu. Jednakże to nie jedyne ich obowiązki, które spełniają. Pierwsze lampy, które powstały posiadały funkcję oznaczającą. Miało to na celu poinformowanie wszystkich uczestników ruchu o nadjeżdżającym pojeździe. Robiono to za pomocą lamp naftowych lub lamp karbinowych. Dziś nasze samochody posiadają kilka rodzajów świateł, odpowiadających za kilka funkcji.
Samochody posiadają aż osiem rodzajów świateł zewnętrznych. Pierwsze z nich to światła mijania, których zadaniem jest oświetlenie drogi, znajdującej się przed samochodem. Ich działanie jest obowiązkowe od zmierzchu aż do świtu oraz podczas trudnych warunków pogodowych. Światła drogowe to inaczej nazywane światła długie. Służą one do ulepszenia widoczności, gdyż strumień światła jest znacznie większy niż w przypadku świateł mijania. Istnieje obowiązek, który nakazuję wyłączać światła drogowe, za każdym razem, gdy oślepiają one inny samochód bądź pieszego. Światła hamowania, pozycyjne, awaryjne oraz kierunkowskazy, to światła służące do informowania innych uczestników ruchu. Jeśli widoczność jest znacznie ograniczona mamy obowiązek włączyć dodatkowo światła przeciwmgielne. Zamontowane są one zarówno z przodu jak i z tyłu naszego auta.
Nie jesteśmy w stanie przewidzieć, kiedy spali się żarówka. Często zdarza się, że jesteśmy zmuszeni wymienić ją podczas drogi, w trasie, na stacji benzynowej, gdzie nie ma szerokiego wyboru. Średnio, statystyczna żarówka H4 działa około 900 godzin. Znacznie dłużej poradzi sobie żarówka H7, która wytrzyma nawet do 550 godzin. Krócej działają te, które mają większe napięcie z instalacji oraz te, które są częściej włączane i wyłączane. Najlepiej będzie, jeśli zaopatrzymy się w palniki ksenonowe, ponieważ to one mają najdłuższą trwałość działania, sięgającą nawet do 3000 godzin.