Oleje silnikowe to niezaprzeczalnie najważniejsze płyny służące do eksploatacji naszego samochodu. Dzięki nim, wszystkie smarowane elementy samochodu, mogą prawidłowo funkcjonować. Pytanie brzmi, kiedy przychodzi odpowiedni moment, aby go wymienić? Jaka różnica jest między skrzynią automatyczną, a manualną? Tego dowiedzą się Państwo w poniższym artykule.
Sprawny układ bezproblemowo rozprowadza olej za pomocą ciśnienia. Oznacza to, że pompa oleju działa poprawnie i posiada odpowiednie ciśnienie. W układzie powinna znajdować się odpowiednia ilość oleju, zalecanego przez producenta samochodu. Ważne jest, aby kontrolować zużycie oleju i sprawdzać czy nie miesza się on z innymi płynami. Systematyczność wymiany oleju wpływa na trwałość silnika samochodowego. Eliminuje częstotliwość awaryjności oraz zużycia paliwa oraz osprzętu. W tym wypadku liczy się terminowość, pomaga ona w maksymalizacji żywotności wszystkich elementów silnika.
Oleje skutecznie redukują tarcie między tłokami a cylindrami, zmniejsza opór silnika, co przyczynia się do redukcji użycia paliwa. Uszczelnia luz między elementami oraz komory spalania dodatkowo zmniejszając hałas. Ponadto odprowadza zanieczyszczenia oraz chroni przed korozją, dzięki zawartości antykorozyjnych substancji. Każdy producent posiada swój określony termin wymiany oleju silnikowego. Uwzględnia on zarówno ilość przejechanych kilometrów jak i ilość potrzebnego oleju. Większość mechaników zaleca wymianę olejów po około 10-12 tysięcy km. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku samochodów z instalacją gazową, w tej sytuacji zalecany termin wymiany pojawia się już po 10 tysiącach km. Istnieją również samochody z automatyczną skrzynia biegów. Pierwszej wymiany powinniśmy dokonać między 80, a 100 tys. km, a każdych kolejnych już po 30 tys. Często tego typu informacje umieszczane są przez samych producentów samochodowych, a my powinniśmy się do nich dostosowywać.